Skip to content ↓

Who's Who

2017/18

SENIOR LEADERSHIP TEAM 

Mr Kevin Atkinson - Head of Lower School / SENCo and Inclusion / Early Years Foundation Stage Phase Leader

Mrs Dee Mcloughlin – Assistant Head of Lower School with responsibility for Key Stage 1 and assessment

Ms Sandra Solanki - Assistant Head of Lower School with responsibility for Key Stage 2 (Years 3 &4) Special Educational Needs (SENCO) & Inclusion Manager
Ms Qudsia Siddique - Deputy Head of Lower School with responsibility for Key Stage 2 (Years 5 & 6)

RECEPTION TEAM 

Mr Joseph Faircloth – R Elm Class Teacher (3 days)
Ms Charlene Rhule – R Elm Early Years Educator

Ms Meghan Keeley  – R Oak Class Teacher 

Mrs Nandini Taldar – R Oak Early Years Educator
 

YEAR 1 TEAM 

Miss Mithusha Yogalingham  – 1 Ash Class Teacher
Ms Kharis Corbin – 1 Ash Teaching Assistant
Ms Rachel Baxter– 1 Yew Class Teacher
Ms Claire Francis – 1 Yew Teaching Assistant
 

 

YEAR 2 TEAM 

Ms Camiila Flowers– 2 Holly Class Teacher
Mrs Mihaela Ungureanu– 2 Holly Teaching Assistant

Ms Kinga Rogozinska-Wojcik - 2 Holly 1:1 Learning Support Assistant 


Miss Hannah Kennedy – 2 Fir Class Teacher
Mrs Kinche Ivanova – 2 Fir Teaching Assistant

YEAR 3 TEAM 

Ms Sandra Solanki – 3 Beech Class Teacher (2 days)
Mrs Dee McLoughlin - 3 Beech Class Teacher (3 days)
Ms Maria Mazarese – 3 Sycamore Class Teacher
Ms Charulata Parmar – 3 Sycamore 1:1 Learning Support Assistant and Lead Mid-Day Supervisor

Mrs Humaira Moazam - 1 Yew1:1 Learning Support Assistant

 

YEAR 4 TEAM 

Mr Ivan Brotons – 4 Cherry Class Teacher 
Mrs Rachael Martin – 4 Chestnut Class Teacher

Mrs Dhiba Malik - 4 Chestnut 1:1 Learning Support Assistant

 

YEAR 5 TEAM 

Ms Rhiannon Finlay – 5 Maple Class Teacher
Mrs Edeline Simon – 5 Willow Class Teacher
Mrs Neeta Shah – Year 5 Teaching Assistant & 1:1 Support 

 

YEAR 6 TEAM 

Ms Shelby Diefenbaker – 6 Poplar Class Teacher
Ms Clare Fielder – 6 Rowan Class Teacher
Ms Tashana Fennell-Weir – Year 6 Teaching Assistant 
 

PPA COVER 

Ms Paula Cameron

provided by The Elms Sports

LEARNING SUPPORT TEAM 

Mrs Anita Parmar – Learning Mentor/Attendance Officer/Home – School Liason Officer 

Mrs Charulata Parmar – Speech and Language Teaching Assistant
Ms Kathryn Small - Visiting Speech and Language consultant

SCHOOL OFFICE/ ADMINISTRATION TEAM 

Mrs Lucy Allman – Office Supervisor
Mrs Irene Dickinson – Administrator
Mrs Linda Jones – Administrator

WELFARE OFFICER 

Mr Prince Irshad

CARETAKER 

On Rotation from upper school

SCHOOL MIDDAY SUPERVISORS 

Mrs Mariel Valmoria
Mrs Nadia Rassool
Ms Audrey McHugh

SCHOOL GOVERNORS 

CHAIR OF THE GOVERNING BODY

Dr Donald Palmer

PARENT GOVERNORS

Mr Everton Counsell
Ms Pushpa Mistry
Mr Kamar Rahman
Ms Badrun Chowdhury
Vacancy
Vacancy

LA GOVERNOR

Mr Edward Kafka

TEACHER GOVERNOR

Ms Rachel Baxter

SUPPORT STAFF GOVERNOR

Vacant

PARTNERSHIP GOVERNORS

Mr Jonathan Bach
Ms Shila Patel
Ms Kinna Patel
Mr Vivek Luthra

COMMUNITY GOVERNORS

Ms Susan Lawrence
Ms Eileen Ellis
Dr Donald Palmer

TRUST GOVERNORS

Vacancy

HEAD

Ms Beth Kobel

CLERK TO GOVERNORS

Ms Elaine Georghiades

To contact any member of the Governing Body please email: clerk_to_governors@preston-manor.com

SCHOOL COUNCIL REPRESENTATIVES 

Head Boy: Jaheim

Head Girl: Firdaus

Year 1: 

Year 2:

Year 3:

Year 4: 

Year 5: 

Year 6: